Święto Latawca AZM 2012
Dzisiaj zwyczaj budowy latawców może nie jest aż tak popularny jak kiedyś, ale dzięki działaniom Aeroklubu i hojności sponsorów rośnie grupa młodych entuzjastów tego „kolorowego” hobby. To właśnie ona spotyka się co roku na początku października na płockim lotnisku, by stanąć w szranki ze swoimi rówieśnikami o laury w dziedzinie budowy i pilotażu latawców!

W niedzielę 7 października odbędą się zawody latawcowe Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej pod nazwą „Święto Latawca AZM 2012”. Oprócz zwycięzców poszczególnych kategorii wiekowych przewidzieliśmy również nagrody w kategoriach najładniejszy latawiec wg publiczności i wg fotoreporterów lokalnych mediów. Przygotowaliśmy także kryterium szkół powiatu płockiego, gostynińskiego i sierpeckiego. Ta szkoła, której uczniowie razem uzyskają najwięcej punktów wygra puchar i udział w zajęciach dydaktycznych pt. „Jak zostać pilotem – od latawca do Boeinga” lub „Latać każdy może”.

Święto Latawca kojarzy się z miłą atmosferą, a na płytę lotniska zawsze przychodzą dzieciaki z całymi rodzinami, które chętnie pomagają w przygotowaniach do startu i ochoczo dopingują swoich faworytów. Zawody rozgrywane są z poszanowaniem zdrowego ducha rywalizacji, a główny ich cel to zabawa, wypoczynek na świeżym powietrzu i propagowanie ciekawego hobby.

Zawody Święta Latawca rozgrywane są w pogodny wietrzny dzień, a zawodnicy podzieleni są na 4 grupy wiekowe i konkurują w 2 kategoriach: latawców płaskich i skrzynkowych.
Przed samymi lotami latawce zostają poddane ocenie, ich wygląd zewnętrzny, estetyka wykonania – szczególnie istotne jest kolorowe i ciekawe malowanie. Po ocenie „technicznej” przychodzą najbardziej oczekiwane loty. Każdy zawodnik musi sprawnie wynieść swój latawiec w powietrze. Wtedy komisja ocenia, czy jego lot jest stabilny, czy łatwo unosi się w powietrzu, czy pilotujący latawiec nie ma problemów z jego opanowaniem.
Dodatkowo premiowane są efekty specjalne, np. zastosowanie wyciągu latawcowego do wynoszenia i zrzutu niewielkiego ładunku ze spadochronem. Sumując punkty, komisja wyłania najlepszych startujących, którym przyznawane są ciekawe, związane z lotnictwem nagrody. Pozostali uczestnicy otrzymują nagrody pocieszenia. Tradycją stała się grochówka dla startujących, wydawana wprost z wojskowej kuchni polowej.

Zawody latawcowe AZM pod nazwą „Święto Latawca” są eliminacjami do mistrzostw Aeroklubu Polskiego, tak więc zwycięzcy II kategorii wiekowej awansują do mistrzostw Polski i w kolejnych zawodach reprezentują Płock.
Na stronie www.aeroklubplock.pl znajdziecie instrukcje jak wykonać swój pierwszy najprostszy latawiec.

Drodzy Sponsorzy!

Jak w przypadku większość imprez Aeroklubu, ilość i jakość atrakcji zależy od waszej hojności. Zwracamy się do wszystkich firm, które chcą wzbogacić Święto Latawca 2012 i przy okazji dotrzeć z przekazem do swoich klientów o wykupienie pakietu sponsorskiego. Wszystkich zainteresowanych prosimy o mail pod adres kontakt@aeroklubplock.pl

Twój pierwszy prosty latawiec

Rozpoczęcie przygody z latawcami jest bardzo proste i przyjemne. Wykonaj tylko
8 kroków i będziesz mógł cieszyć się własnoręcznie zbudowanym modelem.
Zobacz instrukcję

Tak było - wspomnienia na www.airshowplock.pl

Święto Latawca 2009 Święto Latawca 2010 Święto Latawca 2011