Aktualności Szkolenia Sekcje AZM Nasz Sprzęt Galeria Kontakt

Święto Latawca AZM 2012
Dzisiaj zwyczaj budowy latawców może nie jest aż tak popularny jak kiedyś, ale dzięki działaniom Aeroklubu i hojności sponsorów rośnie grupa młodych entuzjastów tego „kolorowego” hobby. To właśnie ona spotyka się co roku na początku października na płockim lotnisku, by stanąć w szranki ze swoimi rówieśnikami o laury w dziedzinie budowy i pilotażu latawców!

W niedzielę 7 października odbędą się zawody latawcowe Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej pod nazwą „Święto Latawca AZM 2012”. Oprócz zwycięzców poszczególnych kategorii wiekowych przewidzieliśmy również nagrody w kategoriach najładniejszy latawiec wg publiczności i wg fotoreporterów lokalnych mediów. Przygotowaliśmy także kryterium szkół powiatu płockiego, gostynińskiego i sierpeckiego. Ta szkoła, której uczniowie razem uzyskają najwięcej punktów wygra puchar i udział w zajęciach dydaktycznych pt. „Jak zostać pilotem – od latawca do Boeinga” lub „Latać każdy może”.   

Święto Latawca kojarzy się z miłą atmosferą, a na płytę lotniska zawsze przychodzą dzieciaki z całymi rodzinami, które chętnie pomagają w przygotowaniach do startu i ochoczo dopingują swoich faworytów. Zawody rozgrywane są z poszanowaniem zdrowego ducha rywalizacji, a główny ich cel to zabawa, wypoczynek na świeżym powietrzu i propagowanie ciekawego hobby.

Zawody Święta Latawca rozgrywane są w pogodny wietrzny dzień, a zawodnicy podzieleni są na 4 grupy wiekowe i konkurują w 2 kategoriach: latawców płaskich i skrzynkowych.
Przed samymi lotami latawce zostają poddane ocenie, ich wygląd zewnętrzny, estetyka wykonania – szczególnie istotne jest kolorowe i ciekawe malowanie. Po ocenie „technicznej” przychodzą najbardziej oczekiwane loty. Każdy zawodnik musi sprawnie wynieść swój latawiec w powietrze. Wtedy komisja ocenia, czy jego lot jest stabilny, czy łatwo unosi się w powietrzu, czy pilotujący latawiec nie ma problemów z jego opanowaniem.
Dodatkowo premiowane są efekty specjalne, np. zastosowanie wyciągu latawcowego do wynoszenia i zrzutu niewielkiego ładunku ze spadochronem. Sumując punkty, komisja wyłania najlepszych startujących, którym przyznawane są ciekawe, związane z lotnictwem nagrody. Pozostali uczestnicy otrzymują nagrody pocieszenia. Tradycją stała się grochówka dla startujących, wydawana wprost z wojskowej kuchni polowej.  

Zawody latawcowe AZM pod nazwą „Święto Latawca” są eliminacjami do mistrzostw Aeroklubu Polskiego, tak więc zwycięzcy II kategorii wiekowej awansują do mistrzostw Polski i w kolejnych zawodach reprezentują Płock.
Na stronie www.aeroklubplock.pl znajdziecie instrukcje jak wykonać swój pierwszy najprostszy latawiec.

Drodzy Sponsorzy!

Jak w przypadku większość imprez Aeroklubu, ilość i jakość atrakcji zależy od waszej hojności. Zwracamy się do wszystkich firm, które chcą wzbogacić Święto Latawca 2012 i przy okazji dotrzeć z przekazem do swoich klientów o wykupienie pakietu sponsorskiego. Wszystkich zainteresowanych prosimy o mail pod adres kontakt@aeroklubplock.pl

Twój pierwszy prosty latawiec

Rozpoczęcie przygody z latawcami jest bardzo proste i przyjemne. Wykonaj tylko
8 kroków i będziesz mógł cieszyć się własnoręcznie zbudowanym modelem.
Zobacz instrukcję

Tak było - wspomnienia na www.airshowplock.pl

Święto Latawca 2009 Święto Latawca 2010 Święto Latawca 2011

Wspierają nas
Zobacz nas na
Polecamy

Wojciech Bógdał
Facebook
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Chcesz porozmawiać na forum?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło