Szybownicy AZM na zawodach w Lisich Kątach

Pierwszy dzień zawodów  minął na  manewrach. Na odprawie Grid time (1) wyznaczono na  11:30, zadania dnia zostały rozdane  na starcie. Sonda  po pół godzinie rzeźbienia w parterze (2) ląduje  na lotnisku.  Kolejny start – wyczepienie na 100m i… odwołanie konkurencji ze względu na szybko zbliżającą się burzę od południowego zachodu – oczywiście przy grajcarowaniu (3) musiałem zmoknąć.

01.07 Dzień rozpoczął się od "pięknej" burzy. Spacerek przez kałuże na poranną odprawę, na której  meteorolog zapowiada poprawę pogody.  W południe pada informacja o wyłożeniu gridu (4) na godz. 13. Wszystkie klasy dostają krótkie obszarówki (5) z czasem oblotu od 1h15’ do 1h45’.  Po starcie bez rewelacji – nierówne kominy ze średnimi noszeniami poniżej 1m/s, podstawa około 1000m. Widząc że SMP szybko odchodzą na trasę (6), razem z Jurkiem z wysokości 800m  przecinamy start i lecimy na zachód w kierunku pierwszej strefy. Po przekroczeniu Wisły na wysokości 400m w rozlewających się Cu(7) bez większej szansy na wykręcenie się wracamy na lotnisko z grupką kilku innych szybowców. Startujemy ponownie, jednak odejście na trasę po godz. 16 nie wróży niczego dobrego, a  pozostałe Cumulusy szybko zanikają. Tego dnia ponad 30 szybowców lądowało w terenie przygodnym (8). Konkurencja została zaliczona dla SMP(9), natomiast nikt w KZS Klub A i B (10) nie obleciał wyznaczonych zadań.

02.07 Od rana ładna pogoda. Grid wyznaczony na 11:30, konkurencje wyścigowe – dla SMP 255km, dla KZS 182km. Starty lotne otwarte zostały po godzinie 13stej. Słabe noszenia w rejonie lotnisko zostały zrekompensowane dobrymi warunkami nad Borami Tucholskimi. Ze średnią prędkością 86km/h Łukasz jest 6 tego dnia, w KZS klub-A Jurek zajmuje 3 miejsce,  ja -  ostatnie, z urwanym zapisem lotu po 11km wracam bez zasilania lusterka (11) na lotnisko.

03-04.07 Przez następne  dwa dni  nikt nie ruszył szybowców ze stojanek (12)
– z powody złych warunków meteo konkurencje były odwoływane już na porannych odprawach.

05.07 Kierownik sportowy zadecydował o wyłożeniu gridu na godzinę 12stą. Sonda zgłosiła  podstawy 750m – niezmiennie powtarzając ten meldunek przez kolejne trzy godziny. Około 15stej dostała polecenie sprawdzenia warunków na wschód od lotniska  – w zgoła  przeciwnym kierunku  do wyłożonych tras ;) . Gdy tylko przez radio padło "podstawy 850m,noszenia do 1.5m/s"  zapadła decyzja o starcie zawodników SMP.  Po wyholowaniu, gdy ponad 50 szybowców krążyło nad lotniskiem  w trzech  kominach na pułapie od 200 do 700 metrów, konkurencja została odwołania.

06.07 Tego dnia przez Polskę przechodziła  linia zbieżności (13) –  oczywiście idealnie przecinając  Grudziądz.  Dostaliśmy w gratisie burzę, deszcz i inne tego typu atrakcje…

07.07 Ostatni dzień zawodów - na odprawie meteo przewiduje krótkie okno po południu (14). Grid time zostaje wyznaczony na godzinę 12stą. Zawodnicy niechętnie ciągną się na start, połowa zrezygnowała z jakichkolwiek manewrów. Szybki rzut oka na zdjęcie satelitarne, telefon z Płocka "że już pada" sprawił, że  rozpocząłem  pakowanie  szybowca na wózek. O godz. 14 konkurencja została odwołana, zamiast zapowiadanego okna – pełne pokrycie.  KZS Klub-A z jedną ważna konkurencją nie zostały rozegrane. Szybowcowe Mistrzostwa Polski czekał jeszcze dzień rezerwowy w niedzielę – na szczęście pogoda dopisała i udało  rozegrać się brakującą konkurencję.
Autor relacja pilot Piotr Zalewski

Spośród reprezentacji AZM na pudle stanął Jerzy Mikołajczyk na JANTARZE STD 2 zajmując III miejsce w KZS Klub-A

Jerzy Mikołajczyk – ma 63 lata, lata od  14 lat. Wyszkolony w płockim aeroklubie, licencję zdobył około 10 lat temu. Ma 1 400 godzin nalotu i w powietrzu pokonał 41 000 km – co równa się obwodowi kuli ziemskiej. Zdobył  złotą odznakę szybowcową z 2 diamentami. Od około 10 lat uczestniczy w zawodach szybowcowych  tak w kraju jak i za granicą. Najlepsze wyniki: Żar V.2010, 4 miejsce, Jelenia Góra V.2011, 4 miejsce, Lisie Kąty  - VII.2012, 3 miejsce.

Łukasz Kornacki  – ma 33 lata, wyszkolony w AZM w 1996 roku. W zawodach bierze udział od 2001 roku, a na Mistrzostwach Polski od 2005 roku. Nalot – 1 100 godzin i w powietrzu pokonał 45 000 km.  Największe osiągnięcia:

• Wicemistrz Polski Juniorów w klasie Klub w 2003 roku
  • Członek kadry Juniorów Polski w 2002 i 2003 roku
  • 1 miejsce w XII Krajowych Zawodach Szybowcowych o Puchar Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego w 2003 roku
  • 5 miejsce w IX MSM Polski w klasie Club, Stalowa Wola w 2010 roku
  • 5 miejsce w LVI  MSM Polski w klasie Standard, Zielona Góra w 2011 roku

Piotr Zalewski –  ma 27 lat, wyszkolony w AZM w 2005 roku. Lata na zawodach od 2010 roku. Nalot – 280 godzin, 3 100 km.  Największe osiągnięcie to III miejsce w XX KZS Klub-B Ostrów Wlkp

SŁOWNICZEK dla osób nie latających:
  1. Grid time – określona przez kierownika sportowego  godzina do której szybowce mają się znaleźć na pasie startów
  2. Rzeźbienie w parterze – wyszukiwanie wznoszeń termicznych na niewielkiej wysokości
  3. Grajcarowanie – kotwiczenie
  4. Grid –  stojące na pasie startów szybowce w oczekiwaniu na start