Szkolenia LPR i Straży Pożarnej
__galeria:

30 sierpnia 2010 roku na płockim lotnisku odbyły się wspólne, teoretyczne i praktyczne szkolenia Straży Pożarnej i pilotów płockiego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Do Płocka oprócz naszych lokalnych oddziałów straży, przyjechały grupy strażaków z Sierpca, Mławy, Gostynina i Żuromina. Piloci z LPR przedstawiali wszystkie zalety Eurocoptera EC 135, jego wyposażenie medyczne, podstawowe dane techniczne, rodzaje łączności, oraz wszystkie zasady bezpieczeństwa wymagane podczas przebywania w bliskiej strefie śmigłowca będącego w akcji. Między innymi omawianym i ciekawym przypadkiem był fakt zbierania się na poszyciu śmigłowca dużych ilości ładunków elektrostatycznych, które w sporadycznych przypadkach, ale jednak, potrafią porazić osobę dotykającą śmigłowiec przed zetknięciem się z ziemią na przykład podczas lądowania. W części praktycznej kilka wytypowanych osób brało udział w naprowadzaniu pilota sygnałami ręcznymi na "prowizoryczne" lądowisko. W części końcowej strażacy tak jak poprzednio też naprowadzali śmigłowiec, ale już po zapadnięciu zmroku i znakami oraz sygnałami świetlnymi. Ćwiczenia takie zapewniają lepsze działanie i wykorzystanie jednostek ratowniczych, które w wielu przypadkach muszą działać wspólnie i precyzyjnie.