Aktualności Szkolenia Sekcje AZM Nasz Sprzęt Galeria Kontakt

Zawody AirCombat

W ostatni weekend na naszym lotnisku odbyły się dwudniowe zawody aircombatu - VI Bitwa ESA o Płock zaliczane do klasyfikacji Pucharu Polski ESA i II Bitwa ACES o Płock zaliczane do klasyfikacji Eurocup. Pomimo dość niesprzyjających prognoz frekwencja dopisała, a pogoda była łaskawa i pozwoliła na rozegranie zawodów.

Sobota - VI Bitwa ESA o Płock

W zawodach ESA wzięło udział 35 zawodników - 33 latało w bitwach WWII, 22 w walkach WWI. To rekordowe liczby zawodników biorących udział w płockich zawodach. Pomimo niesprzyjającego wiatru w 16 walkach WWII taśma była cięta 122 razy, w tym 15 cięć w finale. Niemniej zacięte i spektakularne były walki WWI. W 13 walkach zawodnicy zaliczyli 105 cięć taśmy i 52 cele naziemne, których i w tym roku broniły czołgi. W walce finałowej zawodnicy zaliczyli 16 cięć taśmy i 6 słupków. Płocka eskadra walczyła ze zmiennym szczęściem i finalnie uzyskała niezły wynik punktowy, a 10 miejsce Roberta Łożyńskiego i 12 Artura Pasikowskiego w takiej stawce zasługują na uznanie. W walkach WWI bezkonkurencyjna była eskadra "Warszawskie Jastrzębie". Na podium stanęli: I-Jacek Owczarczak, II-Bogdan Piotrowski, III-Konrad Kwaśnik. W kategorii WWII podium wyglądało następująco: I-Jacek Owczarczak, II-Bogdan Piotrowski, III-Adam Jeziorski

Niedziela - II Bitwa ACES o Płock

W zawodach ACES wzięło udział 19 zawodników, w tym jeden zawodnik z Estonii - Gennadiy Gusev, który przemierzył ponad tysiąc kilometrów żeby dojechać na nasze zawody. 19 zawodników latało w bitwach WWII, 9 w walkach WWI. W 10 walkach WWII taśma była cięta 24 razy. Walka finałowa WWII była bardzo widowiskowa - zawodnicy latali tak blisko jak w ESA, a mimo tego obyło się bez żadnej kolizji. W 7 walkach WWI zawodnicy zaliczyli 8 cięć taśmy i 6 celów naziemnych. Walki w WWI były na tyle zacięte, że do walki finałowej dotrwało tylko 5 modeli zdolnych do lotu. Pomimo tego, że w stosunku do walk ESA cięć jest dużo mniej, to warkot silników, zapach spalonego nitrometanu i kilka spektakularnych bliskich spotkań w powietrzu zakończonych nie zawsze kontrolowanym pikowaniem do ziemi robi specyficzną atmosferę tej dyscypliny i na pewno zostaje w pamięci. Płocczanin Piotr Kubissa wywalczył 3 miejsce w kategorii WWI - wielkie brawa za ducha walki!. Pierwsze miesjce zajął Grzegorz Stamborski, a drugie Wojciech Krajnik. W kategorii WWII na podium stanęli: I-Damian Szukiel, II-Gennadiy Gusev i III-Piotr Eciak

Diamentowa odznaka Jerzego
Członek naszego aeroklubu, pilot szybowcowy Jerzy Mikołajczyk świętował swoje wymarzone osiągnięcie sportowe zdobywając "Złotą odznakę szybowcową z trzema diamentami".
Zdobyć komplet diamentów to piękne wyróżnienie, które określa umiejętności i kunszt pilota szybowcowego.
Nasz Jurek zasłużył sobie na to wyróżnienie ciężką pracą, uporem, uczestnictwem w niezliczonej ilości zawodów, wylatanych 2000 godzin w powietrzu i przelecianych 75 000 kilometrów.
Cała kadra i członkowie Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej w Płocku składają Ci najserdeczniejsze gratulacje.

Zawody modelarskie
W sobotę 14 maja 2016 roku na płockim lotnisku rozegrane zostały zawody modelarskie w kategorii makiet w klasie F4H-P. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych i podjęciu decyzji o wykonaniu lotów w pierwszej kolejności, a następnie na końcu ocenie statycznej, udało się szczęśliwie rozegrać zaplanowane konkurencje. Nie zawiedli modelarze z płockiego aeroklubu.
Sławomir Sosnowski zajął pierwsze miejsce, na drugiej pozycji uplasował się Artur Borowski z Warszawy, oraz trzecie miejsce zajął Jan Kłodaś Warszawa.
Wielkie gratulacje dla płocczanina.
Udany start modelarzy kosmicznych
Zgodnie z Kalendarzem Sportowym Aeroklubu Polskiego na 2016 rok na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego w Kruszynie, w dniach 21 -25 kwietnia odbyło się zgrupowanie treningowe kadry narodowej seniorów i juniorów w modelarstwie kosmicznym przygotowujące reprezentację do tegorocznych rakietowych Mistrzostw Świata. Tym razem z Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej uczestniczył jedynie powołany do kadry narodowej seniorów Wojciech Krzywiński. Uczestnicy obozu zapoznawali się z nowymi przepisami Kodeksu Sportowego FAI, wymieniali doświadczenia w zakresie konstrukcji modeli, taktyki lotów i odzysku modeli. Pogoda niezbyt sprzyjała lotom – silny i zmienny wiatr oraz chwilowe opady utrudniały wykonywanie lotów próbnych.

Dla Wojciecha Krzywińskiego obóz w Kruszynie był kolejną okazją prób rekordowych w konkurencji makiet wysokościowych klas S5 – bliżej mówiąc prób poprawienia zeszłorocznych /własnych/ rekordów Polski. Ogółem wykonano 11. lotów w klasach S5A, S5D, S5E i S5F, próbując różnych silników napędowych. Tym razem udało się poprawić rekord Polski w klasie S5A – 85 m, klasie S5D -288m oraz w klasie S5F -347 m.

Na zakończenie zgrupowania rozegrano pierwszą edycję zawodów zaliczanych do Pucharu Polski Modeli Kosmicznych. W konkurencji makiet S7 płocki zawodnik wystartował makietą Ariane 3 V17 – najwyżej wypunktowanym modelem w ocenie statycznej. Lot modelu oceniony na 166 pkt powiększył przewagę nad kolejnymi zawodnikami.

W pierwszym z trzech startów Pucharu Polski Wojciech Krzywiński zdobył 109 pkt, mając dwudziestopunktową przewagę nad Grzegorzem Goryczką z Mielca. Kolejny start to Puchar Polski i Puchar Świata w Krakowie – na początku czerwca br.
Riverfly

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 30 kwietnia o godz. 7 rano w  wyniku nieszczęśliwego wypadku zginął nasz kolega, światowej klasy zawodnik, wspaniały artysta, ale przede wszystkim nasz niezastąpiony wieloletni i sprawdzony przyjaciel, człowiek najwyższej próby - Piotr Krupa. Piotruś... dziękujemy Ci, że było nam dane nader często czerpać z dobroci Twojego serca... Tak bardzo cieszyłeś się z przyjazdu do Płocka... wiemy, że na zawsze zostaniesz z nami tam wysoko...

Wstępny raport PKBWL
Wspierają nas
Zobacz nas na
Polecamy

Wojciech Bógdał
Facebook
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Chcesz porozmawiać na forum?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło