Zawody AirCombat

W ostatni weekend na naszym lotnisku odbyły się dwudniowe zawody aircombatu - VI Bitwa ESA o Płock zaliczane do klasyfikacji Pucharu Polski ESA i II Bitwa ACES o Płock zaliczane do klasyfikacji Eurocup. Pomimo dość niesprzyjających prognoz frekwencja dopisała, a pogoda była łaskawa i pozwoliła na rozegranie zawodów.

Sobota - VI Bitwa ESA o Płock

W zawodach ESA wzięło udział 35 zawodników - 33 latało w bitwach WWII, 22 w walkach WWI. To rekordowe liczby zawodników biorących udział w płockich zawodach. Pomimo niesprzyjającego wiatru w 16 walkach WWII taśma była cięta 122 razy, w tym 15 cięć w finale. Niemniej zacięte i spektakularne były walki WWI. W 13 walkach zawodnicy zaliczyli 105 cięć taśmy i 52 cele naziemne, których i w tym roku broniły czołgi. W walce finałowej zawodnicy zaliczyli 16 cięć taśmy i 6 słupków. Płocka eskadra walczyła ze zmiennym szczęściem i finalnie uzyskała niezły wynik punktowy, a 10 miejsce Roberta Łożyńskiego i 12 Artura Pasikowskiego w takiej stawce zasługują na uznanie. W walkach WWI bezkonkurencyjna była eskadra "Warszawskie Jastrzębie". Na podium stanęli: I-Jacek Owczarczak, II-Bogdan Piotrowski, III-Konrad Kwaśnik. W kategorii WWII podium wyglądało następująco: I-Jacek Owczarczak, II-Bogdan Piotrowski, III-Adam Jeziorski

Niedziela - II Bitwa ACES o Płock

W zawodach ACES wzięło udział 19 zawodników, w tym jeden zawodnik z Estonii - Gennadiy Gusev, który przemierzył ponad tysiąc kilometrów żeby dojechać na nasze zawody. 19 zawodników latało w bitwach WWII, 9 w walkach WWI. W 10 walkach WWII taśma była cięta 24 razy. Walka finałowa WWII była bardzo widowiskowa - zawodnicy latali tak blisko jak w ESA, a mimo tego obyło się bez żadnej kolizji. W 7 walkach WWI zawodnicy zaliczyli 8 cięć taśmy i 6 celów naziemnych. Walki w WWI były na tyle zacięte, że do walki finałowej dotrwało tylko 5 modeli zdolnych do lotu. Pomimo tego, że w stosunku do walk ESA cięć jest dużo mniej, to warkot silników, zapach spalonego nitrometanu i kilka spektakularnych bliskich spotkań w powietrzu zakończonych nie zawsze kontrolowanym pikowaniem do ziemi robi specyficzną atmosferę tej dyscypliny i na pewno zostaje w pamięci. Płocczanin Piotr Kubissa wywalczył 3 miejsce w kategorii WWI - wielkie brawa za ducha walki!. Pierwsze miesjce zajął Grzegorz Stamborski, a drugie Wojciech Krajnik. W kategorii WWII na podium stanęli: I-Damian Szukiel, II-Gennadiy Gusev i III-Piotr Eciak

Diamentowa odznaka Jerzego
Członek naszego aeroklubu, pilot szybowcowy Jerzy Mikołajczyk świętował swoje wymarzone osiągnięcie sportowe zdobywając "Złotą odznakę szybowcową z trzema diamentami".
Zdobyć komplet diamentów to piękne wyróżnienie, które określa umiejętności i kunszt pilota szybowcowego.
Nasz Jurek zasłużył sobie na to wyróżnienie ciężką pracą, uporem, uczestnictwem w niezliczonej ilości zawodów, wylatanych 2000 godzin w powietrzu i przelecianych 75 000 kilometrów.
Cała kadra i członkowie Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej w Płocku składają Ci najserdeczniejsze gratulacje.

Zawody modelarskie
W sobotę 14 maja 2016 roku na płockim lotnisku rozegrane zostały zawody modelarskie w kategorii makiet w klasie F4H-P. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych i podjęciu decyzji o wykonaniu lotów w pierwszej kolejności, a następnie na końcu ocenie statycznej, udało się szczęśliwie rozegrać zaplanowane konkurencje. Nie zawiedli modelarze z płockiego aeroklubu.
Sławomir Sosnowski zajął pierwsze miejsce, na drugiej pozycji uplasował się Artur Borowski z Warszawy, oraz trzecie miejsce zajął Jan Kłodaś Warszawa.
Wielkie gratulacje dla płocczanina.
Udany start modelarzy kosmicznych
Zgodnie z Kalendarzem Sportowym Aeroklubu Polskiego na 2016 rok na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego w Kruszynie, w dniach 21 -25 kwietnia odbyło się zgrupowanie treningowe kadry narodowej seniorów i juniorów w modelarstwie kosmicznym przygotowujące reprezentację do tegorocznych rakietowych Mistrzostw Świata. Tym razem z Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej uczestniczył jedynie powołany do kadry narodowej seniorów Wojciech Krzywiński. Uczestnicy obozu zapoznawali się z nowymi przepisami Kodeksu Sportowego FAI, wymieniali doświadczenia w zakresie konstrukcji modeli, taktyki lotów i odzysku modeli. Pogoda niezbyt sprzyjała lotom – silny i zmienny wiatr oraz chwilowe opady utrudniały wykonywanie lotów próbnych.

Dla Wojciecha Krzywińskiego obóz w Kruszynie był kolejną okazją prób rekordowych w konkurencji makiet wysokościowych klas S5 – bliżej mówiąc prób poprawienia zeszłorocznych /własnych/ rekordów Polski. Ogółem wykonano 11. lotów w klasach S5A, S5D, S5E i S5F, próbując różnych silników napędowych. Tym razem udało się poprawić rekord Polski w klasie S5A – 85 m, klasie S5D -288m oraz w klasie S5F -347 m.

Na zakończenie zgrupowania rozegrano pierwszą edycję zawodów zaliczanych do Pucharu Polski Modeli Kosmicznych. W konkurencji makiet S7 płocki zawodnik wystartował makietą Ariane 3 V17 – najwyżej wypunktowanym modelem w ocenie statycznej. Lot modelu oceniony na 166 pkt powiększył przewagę nad kolejnymi zawodnikami.

W pierwszym z trzech startów Pucharu Polski Wojciech Krzywiński zdobył 109 pkt, mając dwudziestopunktową przewagę nad Grzegorzem Goryczką z Mielca. Kolejny start to Puchar Polski i Puchar Świata w Krakowie – na początku czerwca br.
Riverfly

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 30 kwietnia o godz. 7 rano w  wyniku nieszczęśliwego wypadku zginął nasz kolega, światowej klasy zawodnik, wspaniały artysta, ale przede wszystkim nasz niezastąpiony wieloletni i sprawdzony przyjaciel, człowiek najwyższej próby - Piotr Krupa. Piotruś... dziękujemy Ci, że było nam dane nader często czerpać z dobroci Twojego serca... Tak bardzo cieszyłeś się z przyjazdu do Płocka... wiemy, że na zawsze zostaniesz z nami tam wysoko...

Wstępny raport PKBWL