Spacer w chmurach - Zlin 42M w Galerii Wis豉
Wszyscy narzekamy na brak czasu i dlatego spos鏏 sp璠zania wolnego czas musi by najwy窺zych lot闚. Kto tak my郵i powinien zapozna si z ofert Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej.

Chcemy odczarowa lotnictwo sportowe i rekreacyjne. To nie jest sport elitarny dla bogatych wybra鎍闚, to rekreacja dla zwyk造ch ludzi, kt鏎zy wymagaj od 篡cia wi璚ej ni sp璠zanie czasu przed telewizorem, czy przy grillu. Pojawi這 si pytanie, jak przedstawi klubow ofert szerokiemu gremium? Postanowili鄉y zrobi co niesamowitego. Pozwoli ka盥emu, dos這wnie ka盥emu, poczu si jak pilot samolotu akrobacyjnego. - m闚i Jan Chroboci雟ki, dyrektor Aeroklubu. Zapraszamy do Galerii Wis豉, gdzie od soboty 11 sierpnia do niedzieli 26 sierpnia b璠zie wystawiony samolot Zlin 42M, SP-ALF nazywany przez p這ckich pilot闚 "Alfikiem".

W鈔鏚 cz這nk闚 Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej s przedstawiciele wi瘯szo軼i sport闚 zwi您anych z lataniem. Od modelarstwa kosmicznego i lotniczego, przez para- i motolotniarzy po szybownik闚 i pilot闚 wykonuj帷ych akrobacje lotnicze. Mo瞠sz si z nimi spotka, porozmawia i zobaczy czy to sport dla Ciebie. Je郵i zechcesz spr鏏owa, w豉郾ie tam znajdziesz kontakty.

W dni powszednie od 16.00 do 19.00, a w weekendy mi璠zy 12.00, a 18.00 cz這nkowie Aeroklubu pomog wsi捷 do samolotu, opowiedz o przyrz康ach i odpowiedz na ewentualne pytania, szczeg鏊nie te dotycz帷e szkole. Dodatkowe niespodzianki przygotowali鄉y na tematyczne weekendy. Dni 11 i12 sierpnia nale瘸造 b璠 do paralotniarzy i motolotniarzy - b璠zie mo積a usi捷 w w霩ku i przymierzy si do uprz篹y; 18/19 sierpnia kr鏊owali b璠 modelarze RC, kt鏎zy zaprezentuj modele starowane radiem (samoloty i samochody); na zako鎍zenie 25/26 sierpnia Wojciech Krzywi雟ki - zdobywca pucharu 鈍iata w modelarstwie kosmicznym - wraz ze swoimi uczniami poka膨 makiety rakiet i opowiedz o tym wymagaj帷ym hobby. Ca這嗆 wystawy uzupe軟i prezentacje multimedialne i tablice z historycznymi zdj璚iami.

Dla odwiedzaj帷ych w tych dniach nasze stoisko przygotowali鄉y konkurs, w kt鏎ym mo積a wygra wspania造 lot szybowcem nad P這ckiem. Wystarczy na kuponie doko鎍zy zdanie, w kt鏎ym musz zosta u篡te pewne s這wa i wrzuci ten kupon do urny przy Alfiku. Opr鏂z nagrody g堯wnej przeka瞠my 10 pi瘯nych album闚 "P這ckie Skrzyd豉" opisuj帷ych i ilustruj帷ych bogat histori p這ckiego lotnictwa. R闚nie dla dzieci odwiedzaj帷ych w weekendy nasze stoisko w Galerii Wis豉 czekaj konkursy plastyczne z lotniczymi nagrodami.

Zlin 42 M to dwuosobowy samolot szkolno treningowy na kt鏎y mo積a elementy akrobacyjnej lotniczej. Rozpi皻o嗆 jego skrzyde to 9,11m, a d逝go嗆 7,2m. Zastosowany w nim 180 konny silnik Avia M-137 (rz璠owy z odwr鏂onymi cylindrami) pozwala rozp璠zi 970 kg masy (maksymalna startowa) do 226 km/h i zapewni wznoszenie 52m/s, przy maksymalnym pu豉pie 4250m. Umieszczone w skrzyd豉ch zbiorniki paliwa ze 130 litrami paliwa lotniczego AV- GAS pozwalaj na przebycie 500km. Eksploatacja samolotu to jednak nie tylko paliwo. To tzw. "czynno軼i serwisowe" wynikaj帷e z ilo軼i wylatanych godzin tzw. nalotu i wymiany cz窷ci zgodne z ich resursem. W przeciwie雟twie samochodu ka盥a cz窷 ma przewidzian przez producenta 篡wotno軼i (czyli w豉郾ie resurs). Nawet je郵i wizualnie cz窷 jest ok. zgodnie z wytycznymi musi zosta zast徙iona now, a 瞠 cz窷ci mog by tylko fabryczne dlatego na ka盥y statek powietrzny kiedy przychodzi czas emerytury i roli eksponatu.

Egzemplarz o numerze fabrycznym 0147 i znakach SP-ALF s逝篡 od listopada 1977 roku, a 9 czerwca 2008 odby ostatni lot sp璠zaj帷 w powietrzu 陰cznie 2 876 godzin 55 minut. Teraz po zako鎍zeniu misji szkoleniowej b璠zie spe軟ia role edukacyjn i reklamow AZM. We wrze郾iu zobaczymy go r闚nie, na Rynku Starego Miasta w Dniu P這ckich inicjatyw Pozarz康owych i na pocz徠ku pa寮ziernika podczas 安i皻a Latawca. B璠zie z pewno軼i stanowi atrakcj lekcji tematycznych dla szk馧, a kilka firm ju wyrazi這 ch耩 wystawienia Alfika na swoich imprezach jako atrakcji dla odwiedzaj帷ych i go軼i.

Aeroklub Ziemi Mazowieckiej zaprasza na spotkanie w Galerii Wis豉 w dniach 11-26 sierpnia.