Pierwszy lot szybowcem - relacja Adama Niewiadomskiego

Zainteresowany ofert szkoleniow Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej postanowi貫m um闚i si na lot szybowcem. Lotnictwem interesuj si od 24 lat. Moje do鈍iadczenie opiera這 si na spotterskich wypadach na lotniska europejskie z aparatem w celu zdobycia zdj耩 najciekawszych maszyn pasa瞠rskich oraz na godzinach sp璠zonych na FS2004,FSX oraz Condor. Zawsze jednak zdawa貫m sobie spraw, 瞠 kwintesencj latania jest szybowanie i wykorzystywanie si natury. Zdecydowa貫m si na zapoznawczy lot szybowcem, jednak zaznaczy貫m, 瞠 chc zobaczy jak wygl康a lot z wykorzystaniem termiki.

Po uzgodnieniu szczeg馧闚 dosta貫m tak mo磧iwo嗆 przy zastrze瞠niu, 瞠 musz by pod telefonem kiedy wyst徙i do tego warunki. Szcz窷liwie po kilku dniach dosta貫m telefon z Areoklubu 瞠by za dwie godziny pojawi na lotnisku, poniewa „by mo瞠” polatam. Szcz窷liwy pojawi貫m si na lotnisku o 13. Dowiedzia貫m si, 瞠 b璠 lata z Tomkiem (bardzo sympatycznym i profesjonalnym pilotem) szybowcem TWIN ASTIR nr SP-3779. Nie wiedzia貫m jeszcze, 瞠 to b璠zie tak wspania貫 prze篡cie i lot pierwotnie zaplanowany max na godzin zamieni si na pi璚iogodzinny, 300 kilometrowy przelot. Warunki nie napawa造 optymizmem o czym zosta貫m poinformowany ale jak ju jeste鄉y na lotnisku to latamy.

Wystartowali鄉y o 13:50 holowani na 600m.

Po wyczepieniu szukali鄉y nosze, 豉skawa sta豉 si chmurka, kt鏎a zosta豉 wytworzona przez „wyziewy” najwy窺zego kominu Orlenu (dobre noszenie ale zapach zostawia wiele do 篡czenia :) ), kt鏎a powsta豉 na Wsch鏚 od naszego najwi瘯szego przedsi瑿iorstwa. Tam uzyskali鄉y 1200 m i udali鄉y si w kierunku p馧nocno-zachodnim.

Wykorzystuj帷 szlak chmur i noszenia pod nimi wyst瘼uj帷e lecieli鄉y w kierunku W這c豉wka . Tomek zapyta czy chc dzi d逝go polata i czy ewentualnie nie b璠zie mi przeszkadza l康owanie w miejscu przygodnym. Odpowied by豉 tylko jedna: lecimy!

Noszenia waha造 si mi璠zy 1 a 3 m/s

Utrzymywali鄉y wysoko嗆 鈔edni oko這 1200m dalej lec帷 w kierunku Torunia mijaj帷 miejscowo軼i:Nowy Dunin闚, Dobrzy n/Wis陰,Tama W這c豉wek

Na wysoko軼i Ciechocinka (wida by這 ju Toru)Tomek postanowi zawr鏂i i udali鄉y si w kierunku Lipna. Tras nasz wyznacza造 ca造 czas chmury, kt鏎e pozwala造 utrzymywa wysoko嗆 lub wznie嗆 si wy瞠j. Bardzo mi造m elementem lotu jest mo磧iwo嗆 obserwowania ptak闚, kt鏎y na tej wysoko軼i kr璚 si razem z nami pod chmur 瞠by te uzyska wi瘯sz wysoko嗆. Po oko這 3,5 godziny lotu i przebyciu po obliczeniu oko這 200km wr鏂ili鄉y nad P這ck i wtedy pad豉 propozycja czy atakujemy 300km. Decyzja oczywi軼ie by豉 jedna. Po wykr璚eniu si nad P這ckiem do 1400m udali鄉y si w stron Lipna wykorzystuj帷 szlak chmur. By這 to ciekawe do鈍iadczenie poniewa lec帷 w stron Lipna nie wiedzieli鄉y czy chmury za nami rozpadaj si i czy b璠ziemy mieli mo磧iwo嗆 powrotu do domu.

Bez wi瘯szych przeszk鏚 dotarli鄉y do Lipna i zawr鏂ili鄉y w drog powrotn. Tego dnia szcz窷cie nam dopisywa這 i po up造wie 4,5 godziny od startu wr鏂ili鄉y nad P這ck. Tam wykorzystali鄉y noszenie i wznie郵i鄉y si na 1400m i postanowili鄉y podziwia uroki naszego miasta.

Przed l康owaniem min瘭i鄉y nad nami miejscowego paralotniarza.Po oko這 5 godzinach lotu dotarli鄉y na lotnisko ko鎍z帷 niesamowity dzie.By這 to bardzo fascynuj帷e prze篡cie, kt鏎e pokaza這 mi istot i pi瘯no latania. Ka盥emu mog poleci tak form zapoznania si z tym sportem. To wydarzenie zach璚i這 mnie do podj璚ia kursu szybowcowego w naszym aeroklubie. Mam jednak jeszcze jedno bardzo trudne przedsi瞝zi璚ie: przekona moj 穎n :). Ale mam nadziej, 瞠 chwyc byka za rogi (stery samolotu) i marzenia si spe軟i.

Adam Niewiadomski