Szybownicy AZM na zawodach w Lisich K徠ach

Pierwszy dzie zawod闚 min掖 na manewrach. Na odprawie Grid time (1) wyznaczono na 11:30, zadania dnia zosta造 rozdane na starcie. Sonda po p馧 godzinie rze嬌ienia w parterze (2) l康uje na lotnisku. Kolejny start – wyczepienie na 100m i… odwo豉nie konkurencji ze wzgl璠u na szybko zbli瘸j帷 si burz od po逝dniowego zachodu – oczywi軼ie przy grajcarowaniu (3) musia貫m zmokn望.

01.07 Dzie rozpocz掖 si od "pi瘯nej" burzy. Spacerek przez ka逝瞠 na porann odpraw, na kt鏎ej meteorolog zapowiada popraw pogody. W po逝dnie pada informacja o wy這瞠niu gridu (4) na godz. 13. Wszystkie klasy dostaj kr鏒kie obszar闚ki (5) z czasem oblotu od 1h15’ do 1h45’. Po starcie bez rewelacji – nier闚ne kominy ze 鈔ednimi noszeniami poni瞠j 1m/s, podstawa oko這 1000m. Widz帷 瞠 SMP szybko odchodz na tras (6), razem z Jurkiem z wysoko軼i 800m przecinamy start i lecimy na zach鏚 w kierunku pierwszej strefy. Po przekroczeniu Wis造 na wysoko軼i 400m w rozlewaj帷ych si Cu(7) bez wi瘯szej szansy na wykr璚enie si wracamy na lotnisko z grupk kilku innych szybowc闚. Startujemy ponownie, jednak odej軼ie na tras po godz. 16 nie wr騜y niczego dobrego, a pozosta貫 Cumulusy szybko zanikaj. Tego dnia ponad 30 szybowc闚 l康owa這 w terenie przygodnym (8). Konkurencja zosta豉 zaliczona dla SMP(9), natomiast nikt w KZS Klub A i B (10) nie oblecia wyznaczonych zada.

02.07 Od rana 豉dna pogoda. Grid wyznaczony na 11:30, konkurencje wy軼igowe – dla SMP 255km, dla KZS 182km. Starty lotne otwarte zosta造 po godzinie 13stej. S豉be noszenia w rejonie lotnisko zosta造 zrekompensowane dobrymi warunkami nad Borami Tucholskimi. Ze 鈔edni pr璠ko軼i 86km/h ㄆkasz jest 6 tego dnia, w KZS klub-A Jurek zajmuje 3 miejsce, ja - ostatnie, z urwanym zapisem lotu po 11km wracam bez zasilania lusterka (11) na lotnisko.

03-04.07 Przez nast瘼ne dwa dni nikt nie ruszy szybowc闚 ze stojanek (12)
– z powody z造ch warunk闚 meteo konkurencje by造 odwo造wane ju na porannych odprawach.

05.07 Kierownik sportowy zadecydowa o wy這瞠niu gridu na godzin 12st. Sonda zg這si豉 podstawy 750m – niezmiennie powtarzaj帷 ten meldunek przez kolejne trzy godziny. Oko這 15stej dosta豉 polecenie sprawdzenia warunk闚 na wsch鏚 od lotniska – w zgo豉 przeciwnym kierunku do wy這穎nych tras ;) . Gdy tylko przez radio pad這 "podstawy 850m,noszenia do 1.5m/s" zapad豉 decyzja o starcie zawodnik闚 SMP. Po wyholowaniu, gdy ponad 50 szybowc闚 kr捫y這 nad lotniskiem w trzech kominach na pu豉pie od 200 do 700 metr闚, konkurencja zosta豉 odwo豉nia.

06.07 Tego dnia przez Polsk przechodzi豉 linia zbie積o軼i (13) – oczywi軼ie idealnie przecinaj帷 Grudzi康z. Dostali鄉y w gratisie burz, deszcz i inne tego typu atrakcje…

07.07 Ostatni dzie zawod闚 - na odprawie meteo przewiduje kr鏒kie okno po po逝dniu (14). Grid time zostaje wyznaczony na godzin 12st. Zawodnicy niech皻nie ci庵n si na start, po這wa zrezygnowa豉 z jakichkolwiek manewr闚. Szybki rzut oka na zdj璚ie satelitarne, telefon z P這cka "瞠 ju pada" sprawi, 瞠 rozpocz掖em pakowanie szybowca na w霩ek. O godz. 14 konkurencja zosta豉 odwo豉na, zamiast zapowiadanego okna – pe軟e pokrycie. KZS Klub-A z jedn wa積a konkurencj nie zosta造 rozegrane. Szybowcowe Mistrzostwa Polski czeka jeszcze dzie rezerwowy w niedziel – na szcz窷cie pogoda dopisa豉 i uda這 rozegra si brakuj帷 konkurencj.
Autor relacja pilot Piotr Zalewski

Spo鈔鏚 reprezentacji AZM na pudle stan掖 Jerzy Miko豉jczyk na JANTARZE STD 2 zajmuj帷 III miejsce w KZS Klub-A

Jerzy Miko豉jczyk – ma 63 lata, lata od 14 lat. Wyszkolony w p這ckim aeroklubie, licencj zdoby oko這 10 lat temu. Ma 1 400 godzin nalotu i w powietrzu pokona 41 000 km – co r闚na si obwodowi kuli ziemskiej. Zdoby z這t odznak szybowcow z 2 diamentami. Od oko這 10 lat uczestniczy w zawodach szybowcowych tak w kraju jak i za granic. Najlepsze wyniki: 畝r V.2010, 4 miejsce, Jelenia G鏎a V.2011, 4 miejsce, Lisie K徠y - VII.2012, 3 miejsce.

ㄆkasz Kornacki – ma 33 lata, wyszkolony w AZM w 1996 roku. W zawodach bierze udzia od 2001 roku, a na Mistrzostwach Polski od 2005 roku. Nalot – 1 100 godzin i w powietrzu pokona 45 000 km. Najwi瘯sze osi庵ni璚ia:

• Wicemistrz Polski Junior闚 w klasie Klub w 2003 roku
  • Cz這nek kadry Junior闚 Polski w 2002 i 2003 roku
  • 1 miejsce w XII Krajowych Zawodach Szybowcowych o Puchar Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego w 2003 roku
  • 5 miejsce w IX MSM Polski w klasie Club, Stalowa Wola w 2010 roku
  • 5 miejsce w LVI MSM Polski w klasie Standard, Zielona G鏎a w 2011 roku

Piotr Zalewski – ma 27 lat, wyszkolony w AZM w 2005 roku. Lata na zawodach od 2010 roku. Nalot – 280 godzin, 3 100 km. Najwi瘯sze osi庵ni璚ie to III miejsce w XX KZS Klub-B Ostr闚 Wlkp

SΜWNICZEK dla os鏏 nie lataj帷ych:
  1. Grid time – okre郵ona przez kierownika sportowego godzina do kt鏎ej szybowce maj si znale潭 na pasie start闚
  2. Rze嬌ienie w parterze – wyszukiwanie wznosze termicznych na niewielkiej wysoko軼i
  3. Grajcarowanie – kotwiczenie
  4. Grid – stoj帷e na pasie start闚 szybowce w oczekiwaniu na start