“57-my” Team
Wiatrakowiec – a właściwie wirowiec– bo taką nazwę ten statek powietrzny otrzymał w Polsce w latach przedwojennych – to maszyna w klasie ultralekkiej, do której pilotowania wystarczy świadectwo kwalifikacji z uprawnieniem UAGP.
Wyposażony jest w wirnik nośny i śmigło napędowe (pchające lub ciągnące). Wirnik nie jest napędzany silnikiem, lecz obraca się dzięki autorotacji, powstającej w wyniku postępowego ruchu (wywoływanego śmigłem) wiropłata względem powietrza.
“57-my” TEAM – grupa powstała spontanicznie a tworzy ją dwóch pilotów, miłośników wiatrakowców. Nazwa zespołu „57-my” jest nawiązaniem do roku urodzenia pilotów – Wiesława Jarzyny i Romualda Owedyka.
Zespół “57-my” Team posiada łączny nalot na wiatrakowcach przekraczający 3700 godzin.
Wiesław Jarzyna jako pierwszy w Polsce zdobył świadectwo kwalifikacji pilota wiatrakowca. Romuald Owedyk jest właścicielem pierwszego zarejestrowanego w Polsce od czasów powojennych wiatrakowca XENON (SP-XENA), którego przekazał do zbiorów Muzeum Lotnictwa w Krakowie.
Na płockim niebie będziemy mogli podziwiać dwa bliźniacze wiatrakowce, które zawsze dają niezapomniany pokaz figur i ewolucji, których nie jest w stanie wykonać żaden samolot.
Lot pokazowy Romualda Owedyka wiatrakowcem Tercel.