International Helicopter Races 2021 in Płock
Międzynarodowe Zawody Śmigłowcowe w Płocku 2021 odbyły się 25 września na terenie płockiego lotniska. To otwarta i bezpłatna impreza lotnicza przygotowane przez Stowarzyszenie Lotnicze „Helisport” oraz Stowarzyszenie Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej. Ze wszystkich pokazów lotniczych te z udziałem śmigłowców odbywają się najbliżej publiczności. Maszyny latały zaledwie 5-8 metrów nad ziemią – to robi duże wrażenie.
FAI – FEDERATION AERONAUTIQUE INTERNATIONALE – ROTORCRAFT COMMISION
Za ustalanie zasad dla zawodów śmigłowcowych jest odpowiedzialna Międzynarodowa Komisja wiropłatów (FAI) Rotorcraft Commision).
Wszystkie międzynarodowe mistrzostwa FAI wiropłatów, zawody oraz działania związane z rekordami są prowadzone pod kierownictwem Komisji wiropłatów FAI (CIG).
ZARZĄD FAI (CIG):
BARANOVSKYI Oleh 1st Secretary
BERLO Jacques President
REES Elfan Ap President of Honour
HERBERT Alfred-Pierre President of Honour
HAMILTON David President of Honour
GRUSHINA Irina 1st Vice-President
SZAMBORSKI Marcin 2nd Vice-President
KONKURENCJE PODCZAS ZAWODÓW ŚMIGŁOWCOWYCH W PŁOCKU.
SLALOM RÓWNOLEGŁY
Każde zawody odbywają się na czas. Na równoległych torach znajdują się dwa helikoptery. Rywalizacja odbywa w tym samym czasie. Zwiększa to presję na pilotów i drugich pilotów oraz wzmaga ducha rywalizacji. Slalom równoległy to wyścig z czasem. Dwa helikoptery wyruszają na równoległe tory slalomowe z podwieszonym na linie wiadrem wody.
Celem konkurencji jest pokonanie sześciu bramek, dwukrotne przekroczenie każdej metrowej bramy w odpowiedniej kolejności i utrzymanie jak największej ilości wody w wiadrze. Komunikacja między pilotem a drugim pilotem musi być doskonała, aby wiadro, z wodą w środku, było umiejętnie przeprowadzane przez tor. Aby ukończyć wyścig, wiadro umieszcza się na 30-centymetrowym stole docelowym, wygrywa najlepszy czas i najmniej kar.
FENDER RÓWNOLEGŁY
Każda załoga ma jeden kurs, jeden odbojniki na linie o różnej długości od 4 do 8 metrów oraz trzy duże beczki o średnicy pół metra. Celem slalomu równoległego jest umieszczenie odbojnika w każdym z trzech kontenerów. Po przejściu przez bramkę startową odbojnica jest umiejętnie manewrowania i wkładana do beczki. Następnie lina jest przedłużana do długości wymaganej do umieszczenia w kolejnym kontenerze, zanim zostanie podniesiona w celu kontynuowania trasy. Pilot nie widzi odbojnika znajdującego się pod helikopterem i polega na swoim drugim pilocie. Komunikacja między pilotem i nawigatorem pełni tu kluczową rolę. Czas zatrzymuje się, gdy ostatni odbojniki zostanie pomyślnie umieszczony w ostatniej beczce. Czas trwania wydarzenia to dwie minuty i piętnaście sekund. Kary otrzymuje się za nietrzymanie wysokości, pominięcie beczki, dotknięcie ziemi odbojnikiem.
TROCHĘ HISTORII
Pierwsze mistrzostwa świata śmigłowcowe zorganizowano w 1971 roku w Bückeburgu. Od połowy lat 80. odbywają się one średnio co trzy lata. Dyscypliny programu mistrzostw świata szczególnie podkreślają ratowniczy wymiar śmigłowca. Polski sport śmigłowcowy ma swoje początki w Świdniku, gdzie utworzono pierwszą w kraju sekcję śmigłowcową. Inicjatywa ta przyczyniła się do zorganizowania w 1967 roku w Świdniku – I Krajowych Zawodów Śmigłowcowych. Ponownie przeprowadzono je w roku 1969, a w 1971 roku uzyskały one nazwę I Śmigłowcowych Mistrzostw Polski.
W 1981 roku FAI przyznała organizację IV Śmigłowcowych Mistrzostw Świata Polsce. Mistrzostwa odbyły się w Piotrkowie Trybunalskim.
Obecnie organizacją zawodów śmigłowcowych w Polsce zajmuje się Stowarzyszenie Heliport.
PŁOCKA REPREZENTACJA
Wszyscy uczestnicy startowali w trzech kategoriach: junior (dla tych, którzy biorą udział po raz pierwszy), classic i masters. Wszyscy latali na identycznych śmigłowcach Robinson R44.
Płock reprezentowała dzielna kobieca drużyna : Serafina Ogończyk-Mąkowska i Zosia Brzozowska, które zajęły drugie miejsce w klasie “junior”.
OFICJALNE WYNIKI
KOLEJNE ZAWODY
Już teraz Organizatorzy zapraszają na kolejne zawody w Płocku, które odbędą się 23-26 czerwca 2022 r.
GALERIA