Vce Mistrz Świata z AZM

Łukasz Kornacki, nasz wielotetni członek klubu, rodowity płocczanin wspólnie z Jakubem Barszczem zdobyli srebrny medal w 37 Szybowcowych Mistrzostwach Świata 2022 w Szeged na Węgrzech.

Łukasz lata w płockim aeroklubie od ponad 20 lat. Jest wieloletnim zawodnikiem i członkiem kadry narodowej Aeroklubu Polskiego w szybownictwie przelotowym. Reprezentował nasz kraj w kilkunastu zawodach rangi światowej oraz kilkudziesięciu imprezach krajowych.

Latając na szybowcu Twin Shark załoga rozegrała 10 konkurencji. Trasy przelotów osiągały długości od 300 do 650 kilometrów. Średnie predkości na trasie od 100 km/h do 150 km/h. Klasy 18-metrowa i otwarta jenego dnia pokonały nawet trasy o długości ponad 750km, a maksymalna osiągnietą prędkość szybowca wyniosła 164 km/h.

Więcej szczegółów o imprezie, przygotowaniach i konkurencjach można przeczytać na profilu Łukasza.

Poniżej kilka zdjęć z mistrzostw.

Załoga Jakub Barszcz i Łukasz Kornacki przed startem
Razem z konkurentem na przeskoku
Szybowce wykręcają wysokość w kominie termicznym
Na podium
Łukasz Kornacki z trofeami zdobytymi na węgierskiej ziemi … węgierskim niebie.